This post may contain affiliate links. Please read our disclosure policy.

Thanks to the Mom It Forward Blogger Network and our sponsor, Wet Ones® for partnering with me today for this great giveaway!

Our family LOVES going to amusement parks!  We go often and if we ever travel to different areas, we try to find a park close to where we will be, to try out new ones.    The problem is that they are so expensive.  Why is it so expensive?  We would need two hotel rooms, plus food, ticket costs… you get the point.

six flags
Here are 5 ways to beat the cost & go for less: 

1- Find better tickets!  Look for promotions! 
Right now Six Flags has a great deal going on.

  1. If you Buy: A participating Wet Ones® Antibacterial Hand Wipes product (Canisters, Singles and Big Ones®; excluding 15ct & 20ct Travel Pack Sizes) between 5/1/16 and 7/15/16.
  2. And then you Visit: www.WetOnesSixFlags.com and follow the directions to complete your request by 11:59:59 AM ET on 7/15/16
  3. You will Receive: A discount coupon for a FREE Six Flags® weekday kids ticket (up to a $51.99 value) with the purchase of a full price general admission ticket on weekdays (Monday-Friday) OR $10 off one (1) full price general admission ticket on weekends (Saturday-Sunday). 
  4. Don’t forget you must make the qualifying purchase 5/1-7/15/16. Offer expires 11:59:59 AM ET on 7/15/16. It is void outside of the 50 United States and DC and where prohibited. Printer required. Subject to full Terms and Conditions. www.wetonessixflags.com.

2. Book a house instead of a hotel room!  
You see, hotels are usually set up for families of 4.   It is very hard to find a hotel that can fit our family of 6, without costing a fortune (and if you have kids, you can understand how expensive raising a family can be!) We have tried to get two rooms, but that means that our family is split up and then it sort of contradicts the reason for the vacation- togetherness.
Now, we just book a house using VBRO or a similar site, for less than 1/2 the cost of a hotel, and we usually have enough room for a few other families to join us (my parents and my brother’s family).  We do this when we go to the beach, too!

your modern family

3. Make your own meals: 
If you rent a house, go to the grocery store when you get there.   We found a grocery store right near our house and just went shopping when we got there.  We grabbed everything that we needed for the week and we took our leftovers home in our cooler at the end of the trip.    With a house, you have your own kitchen right there with you, so just take what you need every day.  You can come back home for dinner and a little rest before going back (or staying home & swimming in your pool!)  No need to spend money on food just because it is prepared by someone else.
Lunch works the same way:  Just grab your sandwiches, keep them in a cooler and take them to the park.  We throw some Wet Ones® Antibacterial Hand Wipes into our bag so we can clean our hands before and after we eat.  Wet Ones® Antibacterial Hand Wipes are the 2-in-1 way to wipe out dirt and messes and kill 99.99% of germs when soap and water aren’t available.  Our older kids like to take their own backpacks, so they each take a pack, too.

backpack essentials 2

4. IF you eat MEALS at the park...
If you DO want to eat at the parks, eat your biggest meal for lunch, when the prices are cheaper.  Save your snacking or smaller meals for dinner.  (Also- the kids portion of food is a lot bigger at amusement parks when you buy them at the concession stands, so an adult could get away with ordering a kid-sized portion).  Plus, if you get them at concession stands, they are quicker, so you are back on the ride in no time…

A little boy on an amusement ride smiling.

5. SNACKS:
Also, you could just split the snacks for your kids.  We bought one ice cream cup and split it into two cups.  Or… if we are only eating one thing at the park, but having our other meals at home, we will let the kids get one snack (usually ice cream) before we leave to head home.

Screen Shot 2016-07-13 at 1.39.48 PM
We did this for double cheeseburgers too.  You can buy an extra bun for a fraction of the cost and turn one cheeseburger into two.   Be sure to take Wet Ones® Antibacterial Hand Wipes in case a sink is out of reach to clean your hands before you eat.  You can keep some in your purse or pocket.   We keep a 40 count canister in the car (like this one…)

wet ones
Plus I keep travel packs in my purse (they feature a new Wet Lock™ seal technology that is proven to help the wipes retain 15% more  moisture) and a few of the individually wrapped single wipes in our pockets.  We just ordered Wet Ones® hand wipes from the grocery store when we shopped ahead of time (you can pick them up at most stores).

 

 

 

Giveaway: 4 TICKETS TO SIX FLAGS! 

You will receive four (4) tickets for a reader giveaway that are valid for the 2016 operating season only. In your blog post, please include a giveaway. Here are the details:

  • Prize: One winner will will tickets to Six Flags tickets.
  • Entry Requirements: Please leave a comment of your best money-saving tip.  
  • Duration: Giveaway ends on Thursday the 21st. 

 

 

Hi there!

I’m Becky, a former elementary school teacher turned certified child development therapist and blogger. I work at home with my husband and together we are raising (and partially homeschooling) our four children in the Carolinas. I love diet coke, ice cream, and spending time with my family.

You May Also Like

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

58 Comments

  1. I’ve found that doing research about our destination in advance saves time and money. Deciding where you are going and mapping a plan instead of just winging it saves parents headaches and hassles. Letting the children be a part of the planning excites them and makes them feel like a part of the team.

  2. Can I start by saying I love your blog…. I would absolutely love to win the Six Flags tickets, especially for my children. I am a single mom to 2 little boys 6 & 7 so this would be perfect, if I won I’d invite my dad bc the boys just love playing with their Pappy and I know he would enjoy it too!!. We went to Kennywood 2 years ago and packed a picnic lunch with waters and a few snacks so we didn’t have to buy anything there. I could grocery shop for a whole month with the cost I spent just to get us 3 in the door. The kids still talk about how much fun they had to this day but that’s the problem tickets are so expensive so I always say to them “Maybe one day soon”. So I just put it in the Lords hands but this would be the highlight of their summer and mine because WHEN THEY’RE HAPPY…IM HAPPY!!! Thank you for this opportunity Becky. Never stop writing bc you sure make a difference!!

  3. I always keep easy snacks like granola bars, almonds and fruit pouches in my purse so my kids can have a snack and avoid the crankies and the need to buy an overpriced snack. Sometimes mommy needs a snack too!

  4. Id like to be entered in to win tix to six flags. My money
    Saving tip is coming up with a budget. Sticking with it!

  5. Some of our best family times are at amusement parks. We have never been to Six Flags and would love it.

  6. We love using VRBO or AirBnB to find a place to stay for vacation! We used AirBnB in NYC and DC. It’s great because we had more space for the 5 of us and you get a kitchen. We have used VRBO more for beach or ski destinations.

  7. Our biggest expense always seems to be the drinks! Freezing a couple bottles of water so that they are cold later in the day is a big help. And for my youngest that doesn’t like “plain water” I bring one of the powdered mixes to stir into her bottle. They come right in individual sizes in lots of flavors!

  8. Becky I love your blog & Instagram pics! Feels like I know you, like I have another friend to talk to! I’ve been thinking about starting my own blog but I’ve always thought I’m not that good of a writer. I do have some great mommy tips to share. Maybe one day soon I’ll do it! To take a double cheeseburger, buy an extra bun, & then turn it into 2, now that is a genius idea! I would’ve never thought of that. I think my husband will like that one!

  9. Best money saving tip…
    Bring in EMPTY water bottles (different color for each kid!).
    Once in the park, these can be filled with water to keep everyone hydrated without breaking the bank!

  10. We pack a cooler for lunch and then leave the park to have a “picnic” by the car…

  11. We always pack a lunch, we take our own snacks and water and then once we at at the park, we might splurge on a special snack or cold treat for the kids.

  12. I am a sucker for the clearance section at our Kroger and go there first. I often find items marked down that I had on my list. And then look through bakery mark downs too.

  13. One of my biggest money saving tips that I recently discovered is online grocery shopping! I hurt my back a few months ago and it was just too hard to get to the store and back. So I discovered a local grocery store would deliver for free! I found I was able to stick to my list and not binge shop because I am not at the store!!

  14. Renting a house instead of a hotel room and splitting it with family friends is genius!

  15. I check local Web sites for discount days, free days, coupons, Groupons, and other ways to save. We pack lunch and leave it in our vehicle, then head out for a quick lunch. We also might order an adult portion of a meal and split it between two or three kids. All easy ways to save a few bucks!